Televízne Vianoce

Autor: Mária Smatanová | 5.1.2011 o 13:01 | (upravené 5.1.2011 o 13:22) Karma článku: 5,85 | Prečítané:  1314x

Keď som bola menšia, vianočné sviatky sa mi spájali s množstvom hodín strávených pri sledovaní televízie a jej vianočného programu. Ostatné Vianoce, keď už takmer nie je čomu venovať v TV pozornosť, mi zostal čas urobiť si menší prieskum...  

 

Sledovala som program troch „základných" slovenských televízií: Jednotka, Markíza, JOJ, od 23.12. do 26.12.2010 vrátane, od 9:00 do 24:00. Hodnotená bola iba filmová tvorba.

A ako to dopadlo?

 

23.12.2010

Priemerné ohodnotenie: 66%

Jednotka aj Markíza mala zhodné priemerné hodnotenie- 61%, celkový priemer dvíhala TV JOJ, ktorá aj tieto Vianoce vsadila na akciu. Nad 80 % sa dostali iba dva filmy: Dobrodružstvo pri obžinkoch (82%) na Jednotke a Sám doma (85%) na JOJ-ke. Na Markíze ste zase mohli obedovať pri Snehovej kalamite, ktorá sa nevyšplhala nad 50%.

Z celkových 16 filmov bolo 12 z americkej produkcie a iba 5 hodnotených filmov bolo nad 70%.

 

24.12.2010

Priemerné ohodnotenie: 71%

Na Štedrý deň sa televízie snažili zaujať a ponúkali kvalitnejšie filmy. Na Jednotke to bol Nekonečný príbeh (86%), na JOJ-ke Dobrý vojak Švejk (86%) a animovaný Shrek (87%). Pod ľa môjho subjektívneho názoru najlepší film Vianoc- Láska nebeská (87%) dostal priestor až v poslednej hodine pred polnocou.
Najväčšie zastúpenie mala opäť americká produkcia a zvýšil sa aj počet TV filmov (7). Aspoň počas tohto najkrajšieho dňa v roku sa ručičky váh naklonili na stranu nadpriemerných filmov.

 

25.12.2010

Priemerné ohodnotenie: 60%

Na prvý sviatok vianočný televízie so svojou programovou štruktúrou asi trošku pospali. Jednotka odvysielala 3 filmy pod 50%, o trochu lepšie bola na tom JOJ-ka a toto nemastné- neslané vysielanie len sťažka vylepšovala Markíza.

Z 24 filmov bolo až 11 vydaných ako TV film. Celkovo hodnotím tento deň za najslabší a zachránili sa len tí, čo svoj čas využili inak ako sedením pri TV.

 

26.12.2010

Priemerné ohodnotenie: 62%

„Na Štefana" akoby Jednotka opäť nabrala dych a o kúsok viedla pred oboma súkromnými televíziami. Naoko priemerný program, kde Markíza uviedla hneď niekoľko slabo hodnotených filmov „zaklincovala" JOJ-ka filmom Sám doma 3, po ktorý siahla priamo na 63. miesto z 200 najhorších filmov (18%).

 

A čo považujem za najväčšie prešľapy televíznych Vianoc?

Čo sa „verejnoprávnej" týka, určite sériu Rozprávok bratov Grimmovcov, nakoľko časť Husiarka má 41%, časť Perinbaba slabých 34% a časť Snehulienka úbohých 23%. Myslím si, že v archívoch sa nachádza dostatok lepších vianočných filmov, ktoré by spoločnosť, ktorá si za vysielanie platí, ocenila.

Ďalším zlým snom v TV sú pre mňa XY-té pokračovania filmov Postrach Denis a Sám doma. Aká zúfalá musí byť televízia, ktorá odvysiela film Sám doma 4. s ohodnotením 7% a od zaradenia sa do rebríčka najhorších filmov ho zachránilo iba to, že bol vydaný ako TV film? Ak to pôjde takto ďalej, už teraz si začnem do zásoby nakupovať „rozumné" rozprávky pre svoje deti.

Čo sa produkcie týka, 50 % odvysielaných filmov bolo z čisto americkej produkcie, plus si prirátajme ďalšie koprodukcie a výsledkom bude celkom preamerikanizované vysielanie, ktoré je často okorenené (a nie len americká produkcia) nechutným podpriemerným slovenským dabingom.

Hodnotenie filmov som preberala zo servera csfd.cz a aj napriek tomu, že ho považujem za najobjektívnejší, nie každý sa so všetkými hodnoteniami stotožňuje, ani ja nie. Týmto som si len s čisto subjektívnych pohnútok chcela urobiť obraz slovenského televízneho vysielania počas sviatkov. Našťastie má každý možnosť výberu a svoj čas môže stráviť aj inými spôsobmi.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Zarábajú milióny na úkor štátu. Priekupníkov dreva sa nedarí odstaviť

Niektoré firmy, ktoré len skupujú drevo a posúvajú ho ďalej, majú s Lesmi SR uzatvorené nevypovedateľné zmluvy.

DOMOV

Dobré ráno: Kto zarába na slovenských lesoch

Ako u nás funguje biznis s drevom.

KOMENTÁRE

Starostlivosť vzorného hospodára

Podozrenie, že sa o milióny podelili, asi napadá kdekomu.


Už ste čítali?